رابطه بین استرس، اضطراب و فشارخون بالا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1697 ] - پنجشنبه, 13 مهر 1396

رابطه بین استرس، اضطراب و فشارخون بالا

رابطه بین استرس، اضطراب و فشارخون بالا 5 out of 5 based on 1 ratings.
رابطه بین استرس، اضطراب و فشارخون بالا

رابطه بین استرس، اضطراب و فشارخون بالا

خیلی از افراد تصور اشتباهی از فشار خون بالا دارند و به همین دلیل، تنها حدود نیمی از افراد مبتلا به فشارخون بالا، آن را تحت کنترل دارند. یکی از تصورات اشتباه این است که استرس و اضطراب موجب بالا رفتن فشار خون می شود. یک عامل دخیل بالقوه در این عقیده، نام پزشکی این اختلال است: یعنی hypertension یا فزون تنش، که باعث می شود خیلی ها آن را به صورت استرس احساسی بالا تصور کنند. 

کلمه hypertension حدودا در سال ۱۸۹۵ کاربرد عمومی پیدا کرد و tension یا تنش، برمی گردد به انقباض فیزیکی ناشی از فشار زیاد خون پمپاژ شده در دیواره های سرخرگی که درحال سفت و سخت تر شدن هستند. مطالعات گوناگون نشان داده اند، علی رغم توضیحاتی که پزشکان ارائه می دهند، اما بسیاری ازافراد مبتلا به فشارخون بالا، همچنان این اختلال را به ناراحتی یا گرفتاری های احساسی ربط داده و فکر می کنند فشارخون شان همان وقتی که احساس استرس می کنند بالا می رود. برای همین بعضی از این اشخاص امیدوارند که تکنیک های کاهش استرس، فشار خون شان را تحت کنترل درآورد 


استرس چگونه بر فشارخون تاثیر می گذارد؟

نامعقول نیست اگر فکر کنیم استرس می تواند موجب فشارخون بالا شود. گذشته از این ها، استرس و اضطراب جزو فاکتورهای روانشناسی وفیزیولوژیکی هستند که می توانند موقتا فشار خون را بالا ببرند. با این وجود، به طور طبیعی فشارخون در طول روز نوسان دارد و متغیر است و بعد از بالا رفتن، به میزان  معمولش برمی گردد.

در ضمن، استرس مزمن (مخصوصا اگر همراه با احساس عدم کنترل باشد) موجب ضعف در سلامتی و بویژه بیماری عروق کرونری می شود. برخی مطالعات نشان داده روش های خاص کاهش استرس مانند مدیتیشن، می تواند دست کم برای مدتی، تا حدودی فشارخون را پایین بیاورد. با این حال، پژوهش ها متعدد این نتیجه را داده اند که به طور کلی، شواهد ترکیبی و ناهمجور بوده و هرگونه فایده مشاهده شده ای هم تا حدود زیادی در رنج متوسط است.

دلایل خوب فراوانی برای  کاهش_استرس زیاد و یا دست کم یادگرفتن چگونه غلبه کردن برآن وجود دارد. به غیراز عوارض جانبی روی بدن و روان، استرس می تواند رفتارهای ناسالم را تشدید کند، مانند سیگارکشیدن، پرخوری، و افراط در نوشیدن الکل که درکنار سایر عوامل می تواند بالابرنده فشارخون باشد. اگر افراد فکر می کنند که مدیریت استرس برای درمان فشارخون بالای شان کافیست، جای نگرانی وجود دارد چون این طرز فکر می تواند حواس آنها را از درمان های موثر مانند اصلاح تغذیه، ورزش، کنترل وزن، و مدیتیشن پرت کند.

حرف آخر: اگر مبتلا به فشارخون هستید، سعی برای به کاربردن تکنیک های تغذيه مناسب توسط متخصصين تغذيه و رژيم درمانى داشته باشيد.


کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی دکتر رفیقی

مرتبط با موضوع

تبلیغات