اگزما چیست و چگونه آن را درمان کنیم ؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1197 ] - چهارشنبه, 24 آبان 1396
اگزما چیست و چگونه آن را درمان کنیم ؟

اگزما چیست و چگونه آن را درمان کنیم ؟

اگزما یک بیماری پوستی مزمن و التهابی است که منجر به قرمزی، خشکی، خارش و زبر شدن پوست می شود. این مشکل در کودکان شایع است و حدود 12 درصد آنها از این مشکل رنج می برند. اما در عین حال میتواند بزرگسالان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.


با این که اگزما می تواند همیشگی باشد و فرد بیمار را رها نکند، اما این امکان هم وجود دارد که علائم اگزما را کنترل کرد و تا حدودی بهبود بخشید. اِعمال تغییرات خاص در رژیم غذایی، یکی از کارهایی است که می تواند تغییرات قابل توجهی را برای بعضی از افراد مبتلا به اگزما به وجود بیاورد. البته قبل از اعمال تغییرات بزرگ در رژیم غذایی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

حذف آلرژن ها از رژیم غذایی: در بیش از 80 درصد مبتلایان به اگزما، سطوح آنتی بادی ها در بدن، بیشتر از سطح  طبیعی است. به همین دلیل، آنان با واکنش های آلرژیک بیشتری مواجه می شوند. بسیاری از این بیماران نیز آبریزش آلرژیک، تب یونجه یا آسم را تجربه می کنند. مهم ترین منابع واکنش های آلرژیک در افراد مبتلا به اگزما عبارتند از شیر، تخم مرغ، بادام زمینی، ماهی، سویا، گندم، گلوتن، مرکبات و شکلات. حدف کردن متوالی این منابع از رژیم غذایی می تواند راه مناسبی برای تشخیص اثرگذاری هر کدام از آن ها بر بیماری اگزما باشد. شما می توانید از پزشک خودتان برای اجرای این رژیم غذایی کمک بگیرید و از جایگزین های مناسب استفاده کنید تا مواد مغذی ضروری را از دست ندهید. همچنین میتوانید از رژیم چرخشی استفاده کنید بدین صورت که هر 4 روز یکبار برخی از این منابع غذایی ذکر شده را مصرف کنید.


کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی دکتر رفیقی

برچسب ها : درمان اگزما

مرتبط با موضوع

تبلیغات