تغذیه صحیح و اصولی داشته باشیم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 4004 ] - جمعه, 31 خرداد 1392
تغذیه صحیح و اصولی داشته باشیم

ایرانیان دایت:   براي اين‌ كه بدني سالم داشته باشيم اولين نكته‌اي كه بايد به آن توجه كنيم چگونگي تغذيه است. در اين باره مطالب زيادي خوانده و شن...

ایرانیان دایت: براي اين‌ كه بدني سالم داشته باشيم اولين نكته‌اي كه بايد به آن توجه كنيم چگونگي تغذيه است. در اين باره مطالب زيادي خوانده و شنيده‌ايد. ما براي اين‌كه بتوانيم سبد غذايي شما را بهبود ببخشيم ما بايد ابتدا غذاهاي مضررا در سبد غذايمان شناسايي و غذاهاي مفيد را جايگزين آنها كنيم. برنج آبكش، كليه غذاهاي سرخ شده مانند سيب زميني سرخ كرده، سوسيس و كالباس، فست فود ها، نوشابه، نمك و شكرو شيريني و هر خوراكي كه در آن شكر فراوان به كار رفته است، غذاهاي كنسرو شده، خوراكي‌هايي كه خيلي ترش هستند مثل ترشي و لواشك، نان سفيد از هر نوع، چيپس و پفك، سس مايونز، نوشيدني‌هاي خيلي داغ و خيلي يخ و آبميوه‌هاي صنعتي از جمله مواردي است كه بايد از سبد غذايي خانواده حذف شوند. 
كلا هر چيزي كه تعادل بدن ما را به هم بزند مي‌تواند وزن و سلامتي ما را نيز تحت‌الشعاع قرار دهد، مثلا وقتي نوشيدني خيلي داغ يا خيلي يخ مي‌خوريد تعادل دماي بدن شما به هم مي‌خورد يا وقتي خوراكي بسيار ترشي مي‌خوريد تعادل اسيدهاي معدهتان را برهم زديد. 

شما مي‌توانيد به جاي برنج آبكش از كته استفاده كنيد تا از تمام ويتامين‌هاي آن بهره‌مند شويد؛ اما وقتي برنج را آبكش مي‌كنيد تمام خواص برنج كه در آب آن موجود است را هدر داده‌ايد. به جاي روغن مايع و جامد از روغن زيتون يا روغن كنجد استفاده كنيد. ميوه و  سبزيجات را به جاي تنقلات مضر مصرف كنيد. البته در شستشوي ميوه و سبزيجات دقت فراوان داشته باشيد. از خشكبار به عنوان يك غذاي مقوي غافل نباشيد مخصوصا چهار مغز گردو و بادام و فندوق و پسته و حتما هم به صورت خام مصرف كنيد. صبحانه را فراموش نكنيد و حتما از نان سبوس‌دار و عسل در صبحانه خود استفاده كنيد. از نيم ساعت قبل تا 2 ساعت بعد از غذا هيچ نوشيدني مصرف نكنيد مگر به ميزان خيلي كم، چرا كه مصرف نوشيدني در حين غذا آنزيم‌هاي معده را رقيق كرده و مانع هضم خوب غذا مي‌شوند. بعضي از خوراكي‌ها را مي‌توانيد هر قدر مي‌خواهيد بدون اين‌كه به بدنتان صدمه وارد شود بخوريد مثل سبزيجات و سفيده تخم‌مرغ البته اگر منع پزشكي نداشته باشيد. در خوردن ميوه‌جات به چند نكته توجه كنيد اولا خوردن زياد ميوه باعث شوك قندي و در نتيجه چاق شدن مي‌شود. دوما خوردن انواع مختلف ميوه همزمان باهم توصيه نمي‌شود چرا كه هر ميوه‌اي خواص مخصوص خود را دارد و ممكن است اين خواص با هم تداخل پيداكنند و مانع استفاده مفيد بدن از آنها شوند. سالمندان بايد مصرف گوشت قرمز را با گوشت سفيد جايگزين كنند و هفته‌اي 3 بار از آن بهره‌مند شوند.

 مقاله اختصاصی ایرانیان دایت، تغذیه صحیح و اصولی داشته باشیم ( دکتر زهرا رفیقی )

مرتبط با موضوع

تبلیغات