نکات بسیار مهم در بیماری دیابت

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 8135 ] - دوشنبه, 3 تیر 1392

نکات بسیار مهم در بیماری دیابت

نکات بسیار مهم در بیماری دیابت 5 out of 5 based on 2 ratings.
نکات بسیار مهم در بیماری دیابت

نکات بسیار مهم در بیماری دیابت

نكات مهم و قابل توجه برای خانواده ها و بیماران

یک بیمار دیابتی با کنترل و درمان مناسب می تواند سال ها یک زندگی طبیعی از نظر کمی و کیفی داشته باشد ولی اگر بیماری به حال خودش رها شود، بیمار دچار عوارضی خواهد شد که بلافاصله ظاهر نشده و در طول سال های آینده بروز می کند.

- افزایش چربی، کلسترول و هم­چنین ناراحتی­های قلبی و عروقی، چشمی، کلیوی ، عصبی، زخم پا و ... از عوارض دیابت است که رژیم غذایی سالم، حفظ وزن در محدوده نرمال، فعالیت ورزشی، ترک سیگار و کاهش استرس از مهمترین اقدامات برای کنترل بیماری دیابت است.

- افت قند خون تقریبا در همه دیابتی ها اتفاق می افتد، لرزش، سرگیجه، تعریق، گرسنگی زیاد، رنگ پریدگی، حواس پرتی، مور مور شدن دور دهان، تشنج و تغییر خلق و خو از جمله علائم افت قند خون است.

- استفاده از داروی دیابت، وعده های غذایی با فاصله طولانی، مصرف غذاهایی با نمایه های قند بالا و ابتلا به بیماری های زمینه ای از جمله عواملی است که باعث افت قند خون در بیماران دیابتی می شود.

- ورزش از جمله عوامل موثر در درمان افت قند خون است. با 45 دقیقه ورزش روزانه، قند خون به میزان 50 میلی گرم کاهش می یابد، علاوه بر آن ورزش در کاهش وزن و کاهش نیاز به داروهای دیابتی نیز موثر است که موجب بهبود جریان خون، روحیه و افزایش اعتماد به نفس می شود .

- ریسک ابتلا به دیابت در افرادی که پدر و مادر مبتلا به دیابت دارند بالاتر است. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به دیابت برای افرادی که پدر و مادر دیابتی دارند این است که وزن خود را در حد نرمال نگه دارند. 8 کیلوگرم کاهش وزن، میزان قند خون را تا20 میلی گرم پایین می آورد.

- کاهش بسیار زیاد و به صفر رساندن مصرف نشاسته در افراد دیابتی پایه و اساس علمی ندارد، عدم مصرف نشاسته در دیابتی ها مطلوب نیست و یک فرد متوسط 70 کیلوگرمی می تواند به میزان 600 گرم مواد نشاسته ای مصرف کند.

- نان باگت و سیب زمینی که نمایه قندی بالایی دارند، قند خون را با سرعت افزایش می دهند ولی نان سنگگ جز بهترین مواد نشاسته ای برای افراد دیابتی هستند.

- نظر به اهمیت کاهش مصرف نمک به 5 گرم در روز، کاهش مصرف چربی به ویژه چربی های حیوانی و مصرف حداقل پنج وعده سبزیجات در روز از نکاتی است که بیماران دیابتی باید به آن توجه کنند.

- بیماران دیابتی منعی در مصرف برنج ندارند ولی باید میزان مصرف را به 100 گرم در روز برای یک فرد متوسط کاهش دهند.

-  با تاکید بر این­که افراد دیابتی باید سبزی­جات بیشتری مصرف کنند، و این بیماران باید از مصرف مواد پرچرب و روغن حیوانی دوری کنند.

- مواد غذایی که به اسم غذای دیابتی رواج پیدا کرده است مثل بیسکویت و شرینی دیابتی در حقیقت برای این بیماران خوب نیست.

- در تهیه این نوع غذاها، از مواد شیرین کننده به جای شکر استفاده می شود، طعم بد و تلخی دارند لذا تهیه کنندگان این غذاها باید برای خوشمزه تر شدن غذا از مواد چربی استفاده کنند. به هر حالا این غذاها قند کم و چربی زیاد دارند.

- در هر 10 ثانیه یک نفر در اثر دیابت یا عوارض ناشی ازدیابت در دنیا می میرد و دو نفر به مبتلایان به این بیماری افزوده می گردد.


. افراد دیابتی مبتلا به بیماری كلیوی نیز باید به تغذیه خود توجه خاصی داشته باشند، زیرا بیماری كلیوی با عمل بسیار از مواد مغذی تداخل دارد. لذا مصرف مكمل های تغذیه ای مگر با اجازه متخصص تغذیه توصیه نمی شود.

. از آن جایی كه كمبود بعضی از ویتامین ها باعث تشدید بیماری دیابت می گردد، باید سعی كرد تا مقادیر متناسب ویتامین ها از طریق موادمغذی دریافت شوند. به دلیل افزایش نیاز به ویتامین ها در این بیماران باید مكمل ویتامینی مصرف شود، ولی برای جلوگیری از عوارض مصرف بیش از حد آنها با متخصص تغذیه مشورت كنید.

. ویتامینC برای ورود به داخل سلول، نیاز به انسولین دارد. تحقیقات نشان می دهد كه مقدار این ویتامین در افراد دیابتی پایین تر از حد طبیعی می باشد؛ لذا مصرف میوه و سبزی فراوان و همچنین مكمل ویتامینC ضروری است.

. بعضی از داروهای خوراكی كاهش دهنده قند خون، باعث كمبود ویتامینB12 در بدن می شوند. بنابراین در این مورد نیز باید با یك متخصص تغذیه مشورت كنید، زیرا كمبود این ویتامین می تواند باعث تخریب بافت عصبی شود.

. بیماری دیابت می تواند باعث كمبود بیوتین در بدن شود. از آن جایی كه كمبود این ماده مهم می تواند باعث تخریب بافت عصبی در بازوها و ساق پا شود، مشورت با متخصص جهت آشنایی با منابع مصرف و میزان مورد نیاز آن ضروری است.

انسولين مقدار برداشت فعال ويتامين c (اسيد اسكوربيك ) را در سلول ها افزايش مي دهد.واز آنجايي كه افزايش گلوكز خون (hyperglycemia) بازجذب كليوي اسيد اسكوربيك را به شدت كاهش مي دهد در ديابت وابسته به انسولين ، مقدار دريافت كافي ويتامين c معمولا بستگي به مقدار كاهش غير قابل پيش بيني سطح ويتامين c دارد . نقش اسيد اسكوربيك به عنوان بازدارنده احيا آلدوز و به عنوان آنتي اكسيدان محلول در آب ، نقش بالقوه بسيار مهمي در كنترل سطح گليسميك و ديابت دارد . لذا لزوم مصرف مكمل ويتامين c در افراد ديابتي ، به مقداري بيش از نياز روزانه يك فرد احساس مي شود .

عدس و لوبيا هردو از خانواده حبوبات هستند . حبوبات، دانه هايي هستند كه درون يك پوسته محافظ رشد مي كنند. عدس شبيه به يك ذره بين يا عدسي است. پوسته بيروني دانه، خال خال و رنگارنگ است و طيف رنگ آن، قهوه اي مايل به قرمز، قهوه هاي مايل به خاكستري و سبز مي باشد. لايه دروني آن( لپه)، قرمز يا زرد مي باشد. طرز تهيه و پخت عدس: تهيه و پخت آن ساده وآسان است و به راحتي از پوسته بيروني خود جدا مي شود. براي پخت، بايد عدس را بعد از جدا كردن از پوسته خارجي بشوئيد و به مدت 20-15 دقيقه بجوشانيد . عدس احتياج به خيس كردن ندارد؛ همچنين موقع پخت، نمك اضافه نكنيد زيرا باعث سفت شدن آن مي شود. نگهداري عدس نيز راحت است ؛ مي توان در يك محل خشك و خنك براي مدت زيادي آن را نگه داشت. ولي بعد از يك مدت طولاني، رنگش به مقدار جزئي از بين مي رود ولي مزه آن تغيير چنداني نمي كند. نكات تغذيه اي عدس داراي مواد مغذي، فيبر، كربوهيدرات هاي پيچيده و اسيد فوليك است. همچنين كم چربي، كم كالري، بدون كلسترول و به همان نسبت ارزان قيمت مي باشد. ما به ترتيب زير مواد مغذي موجود درعدس را برايتان بيان مي كنيم :

1- اسيد فوليك : يكي از مهمترين مواد مغذي موجود درعدس است. اداره بهداشت و سلامتی آمريكا توصيه مي كند تمام خانم هايي كه نزديك به زايمانشان است، بايد روزانه 400 ميلي گرم اسيد فوليك دريافت كنند ولي بيشتر افراد اين كار را انجام نمي دهند.يك ليوان عدس پخته ، 90 درصد مقدار مورد نياز اسيد فوليك را در روز را تأمين مي كند و بيشتر از هر غذاي غني نشده ديگري، اسيد فوليك را براي بدن فراهم مي كند.

2- آهن: منبع خوبي از آهن است. خصوصاً براي خانم ها كه نياز آهن بدنشان بيشتر است. مصرف عدس به همراه منابع غذايي ويتامينC، باعث جذب بهتر و مؤثرتر آهن در بدن مي شود. منابع ويتامينC شامل : گوجه فرنگي ، فلفل سبز، كلم بروكلي ، مركبات يا آبميوه ها است .

3- پروتئين: از لحاظ پروتئيني غني است ، فقط اسيد آمينه متيونين درآن كم است . مصرف غلات، تخم مرغ، آجيل و دانه هاي خوراكي ديگر، گوشت و لبنيات به همراه آن، يك پروتئين كامل وغني را تشكيل مي دهد.

4- فيبرهاي محلول: عدس داراي فيبرهاي محلول است كه اين فيبرها مانند يك جاروي زبر، دستگاه گوارش را تميز مي كنند. اين نوع فيبر گلوكز( قند) و كلسترول سرم را كاهش مي دهد. همچنين نياز به انسولين را در افراد ديابتي كم مي كند. مواد غذايي حاوي فيبر ؛ محلول شامل سبزيجات، جوي دوسر، جو و سبوس جو، ميوه ها و انواع لوبيا می باشد.


 مقاله اختصاصی کلینیک دکتر رفیقی، نکات بسیار مهم در بیماری دیابت ( دکتر زهرا رفیقی )

مرتبط با موضوع

تبلیغات