نکات مفید رژیم غذایی ماه رمضان

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 4909 ] - سه شنبه, 18 تیر 1392
نکات مفید رژیم غذایی ماه رمضان

ایرانیان دایت:   روزه در طي ماه رمضان  مي تواند براي سلامت فرد مفيد باشد . روزه ماه رمضان فقط به معناي تمرين دادن بدن براي اجتناب از غذا و نوشيدن آب...

ایرانیان دایت: روزه در طي ماه رمضان مي تواند براي سلامت فرد مفيد باشد . روزه ماه رمضان فقط به معناي تمرين دادن بدن براي اجتناب از غذا و نوشيدن آب از سحر تا غروب آفتاب نيست ، ( اگر مسلمان مي خواهد تمام پاداش هاي روزه را بدست آورد ) گوش ها ، چشم ها ، زبان بايد تحت کنترل باشند. 

روزه به درستي گرفته نشود ممکن است مشکلاتي بوجود آيد. اول اينکه نيازي به مصرف غذاي زياد در هنگام افطار و سحر نيست بدن مکانيزم هاي تنظيم کننده اي دارد که در طي روزه فعال مي شوند و سوخته شدن مؤثر چربي بدن در اين ماه رخ ميدهد . متابوليسم پايه در طي روزه ماه رمضان کاهش مي يابد و يک رژيم متعادل غذائي براي حفظ سلامت و فعاليت فرد در طي ماه رمضان کافي است. اختلالات بوجود آمده در اين ماه ناشي از مصرف زياده از حد غذا ، مصرف نامتعادل غذا و خواب کم مي باشد.

در این مقاله توضیح خواهم داد كه هیچ نگران نباشید؛ چرا كه رژیم غذایی شما با چند جابه جایی جزیی و رعایت چند مسئله مهم هیچ تغییری نمی یابد و به همان نتایجی كه مقرر بود برسید، دست خواهید یافت. 
در روزهای عادی فاصله زمانی بین دو وعده غذایی شام و صبحانه روز بعد حدود ۱۰ ساعت است كه تقریباً هفت ساعت از آن در حالت خواب می گذرد. 

در ماه مبارك رمضان هم بایستی سعی شود همین فاصله غذایی رعایت شود. در صورت عدم مصرف مواد غذایی در سحری و حذف آن فاصله بین افطار و سحری و حذف آن فاصله بین افطار و شام تا وعده افطار روز بعد حدود ۲۴ ساعت می شود كه خالی ماندن دستگاه گوارش و نداشتن منبع انرژی برای این مدت طولانی بسیار مضر است. چرا كه كلیه فعل و انفعالات بدن از جمله روند ترشح اسید و آنزیم های گوارشی، عدم در دسترس بودن آب برای فعل و انفعالات مذكور و اتمام انرژی به علت مصرف یك وعده غذا دچار اختلال شده و عوارض مختلفی چون سوزش سردل، زخم معده، عدم تمركز فكری، بی خوابی و عصبانیت دیده می شود. بنابراین توصیه می شود افرادی كه از رژیم غذایی استفاده می كنند، وعده ناهار رژیم خود را به جای سحری مصرف كنند. 
 
با توجه به اینكه استفاده از غذاهای فیبردار مثل سبزیجات كه دارای حجم زیاد و كالری كمی هستند، در این گروه از افراد آزاد است. بنابراین توصیه می شود از این گروه مواد غذایی بیشتر مصرف نمایند؛ چرا كه مواد پرفیبر آب زیادی را در خود نگه می دارند و به كندی و در طول روز آزاد می كنند و سبب می شوند كه تشنگی عارض نشود.

از طرف دیگر میان وعده هایی كه معمولاً شامل میوه ها است را می توان هم در وعده سحری و هم بعد از شام مصرف كرد. با توجه به اینكه قند میوه ها از نوع مركب بوده و به كندی جذب بدن می شود، توصیه می شود برای اینكه سطح قند خون ثابتی را در طول روز داشته باشید از این گروه غافل نشوید. 

 در افطار روزه دارانی كه تحت رژیم غذایی هستند، بایستی وعده صبحانه رژیم خود را به عنوان افطاری در نظر گرفته و روزه خود را با موادی كه دستگاه گوارش را تحت فشار قرار ندهد، باز كنند (به طور مثال مصرف آب، چای یا شیر ولرم همراه چند عدد خرما). بعد از وقفه ای كوتاه بین افطاری و شام وعده شام رژیم غذایی را به عنوان شام مصرف كنند. 

با انجام این توصیه ها شما خواهید توانست همان مقدار كالری كه در رژیم غذایی تان تجویز شده را دریافت كرده و طبق همان برنامه وزن خود را كم كنید. برای افرادی كه تحت رژیم های درمانی هستند، معمولاً یك فعالیت بدنی هم توصیه می شود. 
بهترین زمان برای انجام فعالیت بدنی البته به صورت آهسته و پیوسته بعد از افطار است؛ چرا كه انجام ورزش در طول روز با توجه به از دست دادن انرژی و تعریق سبب اتمام ذخایر انرژی بدن و تشنگی شده كه ممكن است باعث ضعف و بی حالی و  سرگیجه شود.

توصیه می شود بعد از افطار پیاده روی به صورت آهسته ولی پیوسته انجام دهید تا هم حركت انجام یافته باعث از دست دادن كالری شود و هم حركات عضلات شكم با به حركت واداشتن دستگاه گوارش در هضم مواد غذایی مصرف شده كمك كند.


 مقاله اختصاصی ایرانیان دایت، نکات مفید رژیم غذایی ماه رمضان ( دکتر زهرا رفیقی )

مرتبط با موضوع

تبلیغات