راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 63 ] - چهارشنبه, 9 تیر 1400

راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی

راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی 5 out of 5 based on 1 ratings.
راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی

راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی

راهکارهایی برای مقابله با غذا خوردن احساسی عبارتند از:

• اولین گام برای مقابله با غذا خوردن احساسی شناسایی موقعیت ها و عوامل محرک آن است. یادداشت کردن غذاهای مصرفی در طی روز و احساسی که در آن زمان داشته ایم، می تواند به شناسایی این محرک ها کمک کند.

• اگر فرد هنگامی که احساس بی حوصلگی می کند تمایل به خوردن غذا دارد، می تواند در این مواقع یک فعالیت سرگرم کننده را انجام دهد. به عنوان مثال، کتاب بخواند، فیلم تماشا کند و یا به موسیقی گوش دهد.

• اگر استرس در بروز پرخوری موثر است، می توان از راهکارهایی مانند یوگا، مدیتیشن و یا پیاده روی برای مقابله با آن استفاده کرد.

• در افرادی که افسردگی محرک غذا خوردن است، صحبت کردن با یک دوست و یا خروج از منزل در از بین بردن احساسات منفی موثر است. مشاوره با روانشناس نیز در مقابله با غذا خوردن احساسی می تواند موثر باشد.

• ورزش با شدت کم سبب کاهش سطوح کورتیزول می شود. برخی فعالیت ها مانند یوگا و تای چی هم ورزش هستند و هم نوعی مدیتیشن محسوب می شوند.

قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا یکی از دلایل عمده این نوع پرخوری است، اما تنها دلیل نمی باشد. سایر شرایط که محرک این پدیده هستند، عبارتند از:

• بیکاری و نداشتن هیچ کاری برای انجام دادن و یا احساس بی حوصلگی در شروع غذا خوردن احساسی نقش دارد. بیشتر افراد در طی روز کارهای زیادی را انجام داده و فعال هستند. زمانی که کاری برای انجام دادن نداشته باشند برای پر کردن این خلاء به غذا خوردن روی می آورند.

• عاداتی که از کودکی در فرد شکل می گیرند در بروز غذا خوردن احساسی نقش دارند. برای برخی از افراد غذا خوردن احساسی رفتاری است که در دوران کودکی آموخته اند. ممکن است در این دوران والدین به عنوان پاداش و یا جهت کمک به کودک در کنار آمدن با یک روز سخت، خوراکی هایی را در اختیار وی قرار دهند. با گذشت زمان، کودکی که بعد از کسب نمره کم در یک امتحان خوراکی دریافت کرده است تبدیل به بزرگسالی می شود که بعد از یک روز سخت کاری به مصرف غذا، به خصوص تنقلات شیرین، روی می آورد.

• خستگی، به ویژه بعد از انجام دادن کاری که به آن علاقه نداشته اید، سبب افزایش تمایل نسبت به غذا خوردن می شود.

• در اطراف همه ما دوستان و آشنایانی هستند که ممکن است ما را تشویق به مصرف غذا کنند. تاثیر اطرافیان، به خصوص زمانی که برای صرف غذا به بیرون از منزل می رویم، یک روز سخت را پشت سر گذاشته ایم و یا می خواهیم به خودمان پاداش دهیم، می تواند به سهولت سبب پرخوری شود.


کلینیک تخصصی تغذیه و رژیم درمانی دکتر رفیقی

https://t.me/drrafighi

https://www.instagram.com/drrafighi

گرفتن نوبت ویزیت: 02537746448

مرتبط با موضوع

تبلیغات